Plzeňský varhanní festival

Pátý ročník (2012)

Pátý ročník varhanního festivalu byl zahájen 30. dubna 2012. Své umění předvedl prosefor Plzeňské konzervatoře Vojtěch Novák, Martin Kubát a Lukáš Vendl. Festival doplnila přednáška Jitky Chaloupkové a výstava o varhanních nástrojích.

Pátý ročník varhanního festivalu otevřel 30. dubna 2012 Plzeňanům dobře známý interpret Vojtěch Novák (profesor Plzeňské konzervatoře), který zahrál známou Toccatu a fugu d moll od Johanna Sebastiana Bacha a Toccatu F dur Charles-Marie Widora. Dále zaznělo dílo Johannese Brahmse a Maxe Regera.

Jako další varhaník vystoupil Martin Kubát, který vystudoval varhanní oddělení českobudějovické konzervatoře. K jeho největším úspěchům patří 2. cena na Mezinárodní varhanní soutěži v Mülheimu an der Ruhr a 1. cena na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě – varhanní improvizace. Pro své vystoupení 14. května zvolil Fantasii a fugu na téma B-A-C-H Maxe Regera, dále skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdy, Bedřicha Antonína Wiedermanna a nechyběla ani varhanní improvizace.

Závěrečný koncert Plzeňského varhanního festivalu patřil profesoru pražské konzervatoře Lukáši Vendlovi. V pondělí 28. května zazněla v katedrále sv. Bartoloměje Sonáta a moll od Josefa Gabriela Rheinbergera, dále dílo Dietricha Buxtehude, Samuela Scheidta, Maxe Regera.

V pondělí 21. května v 19.00 se v Korandově sboru (Anglické nábřeží 13, Plzeň) konala přednáška prof. Jitky Chaloupkové o skladbách, které během festivalu zazněly. Celý varhanní festival byl opět doplněn zajímavou výstavou o varhanních nástrojích, která se tentokrát věnovala nově zrekonstruovaným varhanám v západních Čechách.